Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

Za hlasom kráľa našich hôr

Súvisiace články

Jelenia ruja, často nazývaná “loveckou sezónou,” je jedným z najfascinujúcejších a dôležitých okamihov v živote jeleňov a zároveň predstavuje jedinečnú príležitosť pre milovníkov prírody a lovcov. Ruja, ktorá je názov pre obdobie párenia jeleňov, prináša so sebou intenzívnu činnosť a zvuky, ktoré sú nielen pre jelene samotné, ale aj pre pozorovateľov, neskutočne pôsobivé. V tomto článku sa budeme venovať jelenej ruje, jeho významu, vábeniu a tomu, ako sa tento zvláštny čas premieta do prírody.

Čo je jelenia ruja ?

Jelenia ruja je obdobie, keď dospelé jelene prejavujú svoju zamilovanosť a rivalitu, aby získali právo páriť sa s jelenicami. Toto obdobie môže trvať od konca leta do začiatku jesene, v závislosti od druhu jelena a geografického umiestnenia. Počas tejto doby sa jelene zmenia – ich správanie a fyziológia sú ovplyvnené hormónmi a inými faktormi.

Zvuky jelenieho ručania

Jedným z najcharakteristickejších a fascinujúcich aspektov jelenieho rujového obdobia sú zvuky, ktoré jelene vytvárajú. Hlavným zvukom je tzv. “bubnovanie,” ktoré je vlastne zvuk vydávaný jelenmi trhnutím hlavy nahor a dolu, čím vytvárajú charakteristický zvuk, ktorý možno počuť na veľké vzdialenosti. Tento zvuk slúži na upozornenie samic na prítomnosť samcov a na varovanie iných samcov pred týmto územím. Okrem bubnovania môžete počuť aj hlasné volanie a rôzne iné zvuky, ktoré patria k tomuto obdobiu.

Stádo vysokej zveri počas vrcholu ruje

Dobrodružstvo v lese

Jelenia ruja je tiež obdobím dramatických konfrontácií a súperenia medzi samcami o samice. Samce prejavujú svoju dominanciu a silu voči iným jeleňom, často v bojoch o právo páriť sa s vybranými jelenicami. Tieto súperenia môžu byť hlučné a nebezpečné, pričom jelene používajú svoje rohy na súboje.

Lov je tradičnou formou zábavy a získavania potravy, ktorú vykonávajú ľudia na celom svete. Jedným z najčastejších cieľov pre lovcov je jeleň, elegantný a majestátny cicavec, ktorý je obľúbeným lovným cieľom. Ak plánujete loviť jelene, vedomosti o tom, ako ich vábiť, sú nevyhnutné.

Poznať miesto

Predtým, než sa pustíte do lovu, je nevyhnutné poznať terén, na ktorom budete lov vykonávať. Každý druh jeleňa má svoje obľúbené miesta a terény, na ktorých sa pohybuje. To zahŕňa znalosť ich migračných trás, kŕmnych miest a spánkových miest. Preto by ste mali vykonať výskum a poznať miesto svojho lovu.

Používanie zvukových vabičov

Zvukové vabiče, ktoré napodobňujú zvuky, ktoré jelene vydávajú, môžu byť veľmi účinným nástrojom na ich vabenie. Zvuky, ako napríklad hlas rujnej jelenice, hlas jeleňa vyzyvajúceho na súboj alebo napodobňovanie volania partnera, môžu prilákať jelene z diaľky. Je dôležité vedieť, aké zvuky sú aktuálne vhodné pre danú sezónu lovu.

Nezameniteľný nástroj pre vábenie jeleňa

Ručadlo, to jednoduché a efektívne, zvukový nástroj, ktorý lovcovia používajú na vábenie jeleňa. Ide o kus rohoviny, dreva alebo plastu, ktorý dokáže napodobniť zvuky jeleňa, čím priláka tieto pôvabné a majestátne zvieratá bližšie k loveckej pozícii.

Ručadlo na vábenie jeleňa z originálneho volského rohu

Ako si správne vybrať ručadlo?

Ručadlá sú dostupné v rôznych materiáloch, pričom každý má iný zvukový charakter. Drevo má prirodzenejší zvuk, plast je odolnejší voči poveternostným vplyvom a roh má ostrý zvuk. Vyberte ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim loveckým podmienkam.

Ručadlá majú rôzne veľkosti a tvary, čo ovplyvňuje zvuk, ktorý vytvoria. Vyberte také ručadlo, ktoré najlepšie napodobní zvuky miestnych jeleňov. Investujte do kvalitného ručadla, pretože lacné varianty môžu mať horší zvukový výstup a trvá len krátku dobu.

Trénovanie vábenia

Študovanie zvukov jeleňa. Pre začiatok sa naučte počúvať a rozpoznávať zvuky jeleňa v prírode. Toto vám pomôže pochopiť, ako sa správne snažiť napodobňovať ich zvuky. Pravidelný tréning je nevyhnutný. Skúšajte rôzne rytmické vzory a tóny, ktoré jeleň reaguje. Zistíte, že v niektorých situáciách je menej viac.

Nie vždy budete mať úspech. Jeleň je ostražitý a bude to trvať nejaký čas, kým sa naučíte tréningové metódy, ktoré najlepšie fungujú vo vašom prostredí.

Ručadlo je nepostrádateľným nástrojom pre lovcov, ktorí chcú úspešne vábiť jeleňa. Správne vybrané a dobre trénované ručadlo môže byť kľúčom k úspešnému lovu. Pamätajte však, že lov by mal byť vykonávaný v súlade s miestnymi a štátnymi predpismi a loveckými pravidlami.

Vábenie jeleňov je umením, ktoré si vyžaduje trpezlivosť, znalosť terénu a chápanie správania jeleňov. Správne používanie rôznych lákadiel a zvukových vabičov môže zvýšiť vaše šance na úspech pri lovu tohto majestátneho zvieraťa.

Drevené jelenie ručadlo

Význam jelenieho rujového obdobia

Pre ekosystém má jelenia ruja významný vplyv. Proces výberu partnerov, súboje medzi samcami a krytie sámíc pomáhajú udržiavať zdravú populáciu jeleňov a zabezpečiť prežitie silných a adaptabilných génov. Ruja je tiež výnimočným príkladom prírodného vývoja a dokazuje, že aj v dnešnej dobe môže príroda zostávať záhadnou a pôsobivou. Pre mnohých ľudí je sledovanie jelenieho rujového obdobia dôležitým a vzrušujúcim okamihom. Mnohé rezervácie a národné parky ponúkajú možnosti pozorovať jelene v ich prirodzenom prostredí.

Viac na túto tému

Kometáre

Populárne články