Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

Čo musí poľovník zvážiť pred streľbou na väčšiu vzdialenosť?

Súvisiace články

Moderné poľovnícke zbrane a strelivo umožňujú poľovníkom triafať svoje ciele na väčšie vzdialenosti v porovnaní s minulosťou. To však neznamená, že streľba na väčšiu vzdialenosť sa stala jednoduchou.

Čo je problém?

Menšia zver sa bežne loví na vzdialenosti v rozsahu 80 – 150 m. Horná hranica (150 m) je zároveň bežnou nástrelnou vzdialenosťou pre väčšinu kalibrov. Mimochodom, nástrel môže zmeniť aj použitie užitočného tlmiča výstrelu.

„Problém“ je, že pri love raticovej zveri, pri ktorom sú bežné vzdialenosti do 250 m, sa rapídne mení balistika strely. Jedným z hlavných predpokladov, ktoré zaručujú úspech streľby v takýchto prípadoch, je vedieť správne odhadnúť vzdialenosť, čo aj skúsenejším poľovníkom často komplikuje zvlnený terén, či znížená viditeľnosť.

Vzdialenosť, pokles strely, poveternostné podmienky

Pokiaľ na svoj cieľ čakáte na trvalom stanovišti, napr. na posede, je možné si vzdialenosť odkrokovať v tom smere, odkiaľ očakávate príchod zveri. Ide o trochu pracnejší spôsob určenia približnej vzdialenosti, ale je možné ho využiť vždy a všade. V súčasnosti to však ide aj jednoduchšie. Na trhu je totiž množstvo laserových meračov vzdialenosti a dokonca aj špičkové puškohľady dokážu merať vzdialenosť. S takouto výbavou dokážete vzdialenosť pri love odmerať presne a rýchlo.

To však nie je všetko. Treba poznať anatómiu zveri, resp. výšku hrudníka jednotlivých druhov a taktiež pokles strely podľa kalibru a nastrelenej vzdialenosti. To si v niektorých prípadoch vyžaduje umiestnenie zámernej osnovy nad chrbát zveri a tým pádom je potrebné vedieť odhadnúť takto nadsadzovanú vzdialenosť.

Predtým, ako sa finálne rozhodnete vystreliť, je ešte dobré zvážiť poveternostné podmienky. Ak prší tak, že dážď vám znemožňuje čistý výhľad na zver, streľba na spomínané vyššie vzdialenosti bude veľmi neistá. Rovnako to platí v prípade vetra, ktorý dokáže ohýbať aj stredne hrubé konáre. V takom prípade zaručene ovplyvní dráhu strely a teda aj šancu na presný zásah.

PR článok

Viac na túto tému

Kometáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Populárne články