Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

Kedy by si mal poľovník vybrať termovíziu a kedy nočné videnie?

Súvisiace články

Pre poľovníka, ktorý chce pozorovať zver aj v noci, je nevyhnutné, aby si zaobstaral niektorý z dvojice prístrojov termovízia – nočné videnie. Obe majú svoje výhody aj nevýhody a tak je na mieste otázka, pre ktoré zariadenie z tejto dvojice sa rozhodnúť?

Termovízia

Termovízie v podstate fungujú podobne ako bežné optické prístroje s tým rozdielom, že zaznamenávajú a spracúvajú infračervené žiarenie. Dokážu tak fungovať aj v tých najhorších svetelných podmienkach.

Okrem toho dokážu detekovať zver na veľké vzdialenosti, pričom platí, že čím lepšia termovízia, tým väčší rozsah detekcie. Pre ilustráciu si porovnajme základnú a špičkovú termovíziu HIKMICRO. Základný model tohto obľúbeného výrobcu ponúka rozsah detekcie 219 m a ten najdrahší až neuveriteľných 3 000 m!

Nevýhodou termovízií je, že obraz, ktorý zobrazujú, môže byť mätúci v prípade, že sa v dosahu nachádzajú aj ďalšie pohybujúce sa objekty vyžarujúce teplo. Využívaná technológia totiž nedokáže poskytnúť práve detailné zobrazenie.

Kedy teda siahnuť po termovízii? V prvom rade vtedy, ak chcete mať schopnosť pozorovať zver bez ohľadu na to, či je jasná, alebo oblačná noc, resp. bez ohľadu na to, či máte k dispozícii nejaké zvyškové svetlo. Rovnako tak v prípadoch, ak požadujete schopnosť detekovať zver aj na veľké vzdialenosti, či zver ukrytú v hustom poraste, alebo podobne maskovanú.

Nočné videnie

A ako funguje alternatíva v podobe nočného videnia? V princípe ide o to, že nočné videnie zosilňuje dostupné zvyškové svetlo, ktoré môže pochádzať z rôznych zdrojov. V revíre to najčastejšie býva mesiac a hviezdy. Pre situácie, keď takýto zdroj svetla nie je k dispozícii, nočné videnie má zabudovaný prísvit.

Nočné videnie dokáže zobraziť obraz vo vyššom rozlíšení, ktorý je viac detailnejší. Identifikácia zveri je tak s nočným videním oveľa jednoduchšia, v čom spočíva ich výhoda oproti termovíziám (spolu s menšími rozmermi, nižšou hmotnosťou a hlavne nižšou cenou).

Nevýhodou nočného videnia je, že v nepriaznivých podmienkach vám nemusí pomôcť. Rovnako tak je „slepé“ pri hľadaní maskovanej zveri a snahe o detekciu na veľké vzdialenosti. V porovnaní so základnými termovíziami ešte nočné videnia obstoja, ale akonáhle budete chcieť pozorovať zver na vzdialenosť väčšiu ako 500 m, budete mať problém aj s drahším nočným videním.

Pre koho je tak lepšou voľbou nočné videnie? Pre každého poľovníka, pre ktorého je dôležitejšia detailnosť obrazu ako detekčná vzdialenosť, či funkčnosť aj v nepriaznivých podmienkach. A tiež pre tých, ktorí hľadajú kompaktnejšie zariadenie alebo majú obmedzený rozpočet.

PR článok

Viac na túto tému

Kometáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Populárne články