Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

Ako tepelné čerpadlá prispievajú k ekologickej udržateľnosti?

Súvisiace články

Keď sa povie tepelné čerpadlo, väčšina si predstaví šetrný a ekologický alternatívny zdroj vykurovania. Nie každý však vie, ako vlastne toto zariadenie funguje a akým spôsobom podporuje životné prostredie. Chceli by ste sa o tejto oblasti dozvedieť niečo viac? Máme pre vás všetky dôležité informácie.

Fungovanie tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré sa v domácnostiach využíva už veľmi dlho. Jeho obľuba sa zvýšila najmä v posledných rokoch, kedy sa čoraz viac ľudí začalo zaujímať o ekológiu a životné prostredie. Nehovoriac o tom, že jeho popularitu podporilo aj výrazné zvyšovanie cien za energie.

Pre lepšie pochopenie toho, ako čerpadlá prispievajú k ekologickej udržateľnosti, si na začiatok vysvetlíme, ako fungujú.

Tepelné čerpadlá sú charakteristické viacerými vlastnosťami. Tou prvou je skutočnosť, že na ústredné vykurovanie a ohrev vody využívajú netradičné zdroje energie, ako napríklad vodu alebo vzduch. 

Druhou vlastnosťou je, že pracujú na princípe využitia inak nevyužiteľnej energie, čiže nízkopotenciálového tepla z okolia. To prečerpávajú, vďaka čomu dochádza k zmene teploty, a to na takú úroveň, že je využiteľná vo vykurovacom systéme.

Ďalej sa spôsob fungovania čerpadla odvíja od toho, aký typ si zvolíte. K dispozícii máte tri základné, ktorými sú:

  • Čerpadlo vzduch/voda – najobľúbenejší typ čerpadla, ktorý aktuálne nájdete na trhu. Energiu, čiže teplo, získava z okolitého vzduchu. Platí, že čím je teplota vonku vyššia, tým lepšie pracuje. Moderné zariadenia však vedia pracovať aj pri mínusových teplotách.
  • Čerpadlo voda/voda – energiu získava z vody. Kolektor čerpadla sa nachádza v rieke, bazéne alebo vo vodnej nádrži.
  • Čerpadlo zem/voda – energiu získava zo zeme. Kolektor sa nachádza v nemrznúcej hĺbke. Ide o riešenie, ktoré je populárne hlavne u novostavieb.
Lesná flóra

Tepelné čerpadlo a životné prostredie

Na základe toho, ako tepelné čerpadlo funguje, môžeme povedať, že ide o šetrný a ekologický zdroj tepla. Na rozdiel od iných zdrojov nevyužíva fosílne palivá, pričom emisie produkuje iba jeho elektrický kompresor.

Zaujímavosťou však je, že aj emisiám z kompresora sa dá vyhnúť. A to napríklad tak, že čerpadlo napojíte na vlastný solárny systém. Takýmto spôsobom získate klimaticky neutrálne vykurovanie aj ohrev vody.

Aké sú ďalšie výhody tepelných čerpadiel?

Okrem ekologickej udržateľnosti majú tepelné čerpadlá veľa ďalších výhod. K nim sa radia:

  • Jednoduchá údržba – tepelné čerpadlá si, rovnako ako teplovzdušné ohrievače alebo klimatizácie, vyžadujú minimálnu údržbu. Stačí len, aby ste im raz za rok vyčistili výmenníky a sieťky, prezreli lamely a niektoré časti dali skontrolovať odborníkom. Nič iné robiť nemusíte.
  • Vykurovanie a chladenie – čerpadlá vedia okrem vykurovania aj chladiť. V lete tak dokážu nahradiť klimatizáciu a vytvoriť vám príjemný priestor na prácu aj oddych.
  • Vhodné pre staršie stavby aj novostavby – tepelné čerpadlá sú ideálne nielen pre novostavby, ale aj pre staršie domy. Veľmi jednoducho nimi môžete nahradiť napríklad menej efektívne plynové vykurovanie.
  • Dlhá životnosť – vďaka tomu, že sa tepelné čerpadlá pýšia vysokou technickou vyspelosťou, majú dlhú životnosť. Tá sa počíta na desiatky rokov.
  • Zaujímavé dotácie – štát poskytuje na kúpu tepelných čerpadiel atraktívne dotácie, pomocou ktorých viete ušetriť stovky eur. 

Začnite vykurovať ekologicky a úsporne aj vy.

Viac na túto tému

Kometáre

Populárne články